En
Sk
Program jednotlivých školení a prednášok
PREDNÁŠKA
Dentálna traumatológia v praxi praktického zubného lekára
Dentálna traumatológia je neprávom prehliadaná súčasť zubného lekárstva. Počas pregraduálneho štúdia ide iba o okrajovú tému a vďaka jej relatívne nízkej prevalencii dochádza pri stretnutí s úrazom zubov v zubných ambulanciách k diagnostickým a terapeutickým rozpakom. Prednáška je zameraná na komplexné zoznámenie sa s dentálnou traumatológiou. Je postavená teoreticko-prakticky, aby jej účastníci boli schopní správne vyšetriť, diagnostikovať a ošetriť pacienta s akýmkoľvek úrazom zubov. Napriek všetkej snahe však v niektorých prípadoch dochádza ku komplikáciám, ako je nutnosť endodontického ošetrenia alebo objavenia sa resorbcií. Popoludňajšia časť prednášky bude preto zameraná na diferenciálnu diagnostiku a možnosti terapie týchto komplikácií.
Témy:
História, chemické zloženie, tuhnutie a situácie ovplivňújúce tuhnutie kalcium silikátových cementov
Epidemiológia, vyšetreníe v dentálnej traumatológii, rozdelenie úrazov, fraktúry zubov
Luxačné úrazy, dlahovanie v dentálnej traumatológii
Endodontické ošetrenie v dentálnej traumatológii
Rezorbcie v dentálnej traumatológii a ich diferenciálna diagnostika
TEORETICKO-PRAKTICKÝ KURZ
Kalcium silikátové cemetny - teoreticky a prakticky
Od roku 1997, kedy bol na trh oficiálne uvedený materiál ProRoot MTA, došlo k závratnému vývoju rôznych materiálov na báze kalcium silikátových cementov. Vlastnosti týchto materiálov sú veľmi často opradené mýtmi a marketingom a je veľmi zložité orientovať sa v ich súčasnej ponuke a reálnych možnostiach jednotlivých materiálov. Tento praktikcý kurz je zameraný na komplexné zoznámenie sa s kalcium silikátovými cementmi tak, aby bol účastník po jeho absolvovaní schopný nielen prakticky pripraviť a použiť kalcium silikátové cementy, ale tiež kriticky zhodnotiť ponúkané materiály a možnosti ich využitia.
Témy:
História, chemické zloženie, tuhnutie a situácie ovplivňújúce tuhnutie kalcium silikátových cementov
Rozdelenie materiálov, ich vlastnosti a porovnanie
Klinické využitie kalciumsilikátových cementov
Praktická časť – efektívna príprava kalciumsilikátových cementov, plnenie široko otvoreného koreňového kanálika,
zaplnenie vnútornej rezorbcie, prevedenie pulpotómie.
PREDNÁŠKA
Liečebný plán v digitálnej stomatológii
Dr.Florín Cofar (https://www.dentcof.com/florin-cofar) patrí jednoznačne k lídrom na svetovom poli estetickej stomatológie. Práve kvôli geografii svojho pôsobiska musí často čeliť takmer katastrofálnym vstupným situáciám a je až neuveriteľné, s akou ľahkosťou dokáže tieto prípady viesť k opätovnému nastoleniu funkcie a neuveriteľne prirodzenej estetiky. Je zástancom digitalizácie v stomatógii, využíva moderné technológie na uľahčenie práce so zachovaním flexibility a vysokou mierou výslednej precíznosti. V prednáške Vás prevedie komplexnými protetickými prípadmi od plánovania, cez digitálny návrh až po finalizáciu, pričom detailne rozoberie všetky kľúčové body tohto procesu.
Témy:
Digitálna stomatológia - zo záchovného a protetického pohľadu
Zásadné body estetiky a funkcie v stomatológii
Posun od dvojrozmerného k priestorovému dizajnovaniu úsmevu
Postupy a nástroje pre predvídateľný a hlavne trvácny výsledok
Ako sa vysporiadať s tmavým podkladom (stmavnutý parodont a devitálne zuby)
Ako si poradiť s mock-upom v situáciách, kde je plánovaná redukcia zubných tkanív
Psychológia rozhodovania pacienta
Manažment zubnej praxe
PROGRAM ŠKOLENIA
Koferdam jednoducho a rýchlo
Program školenia:
Teoretická časť – Účastníci sa oboznámia s históriou, výhodami použitia koferdamu. Získajú prehľad o systémoch, ktoré sú na našom trhu. Oboznámia sa s použitím koferdamu pri rôznych typoch ošetrenia: adhezívne techniky, endodoncia, subgingiválne rekonštrukcie, ako pri práci s koferdamom použiť držiak rtg filmu, odsávačku a pod.
Účastníci ďalej dostanú informáciu o potrebnom inštrumentáriu: aké typy spôn existujú a ktoré sú naozaj potrebné (jednooblúkové dvojoblúkové; s retenčným účinkom, s retrakčným účinkom; bezkrídlové, s krídelkami) aké existujú izolačné blany, napínacie rámy a ďalšie inštrumentárium. Po úvodnej prednáške školiteľ prakticky predvedie prácu s koferdamom a rôzne techniky násadzania a fixovania koferdamu, tak aby účinne izoloval, neprekážal pri ošetrení a nezabral lekárovi veľa času.
Praktická časť – Následne si každý účastník prácu s koferdamom prakticky vyskúša na fantómových hlavách. Účastník školenia si v praktickej časti môže vyskúšať rôzne typy spôn, izolačných blán a napínacích rámov. Účastníci si môžu vyskúšať prásu s klasickým koferdamom (rámik + blana) aj s anatomicky tvarovaným koferdamom (napr. OptiDam). Osvoja si základné zručnosti pri zvládaní jednoduchých situácií, ktoré využijú pri izolácii komplikovaných stavov (detailne budú prakticky rozobraté situácie – izolácie členov protetickej práce, hlboký gingiválny schodík kavít tr. Bläck II, izolácia subgingiválne končiaceho radixu, distálne obrátená kavita posledného zuba v skrátenom zubnom oblúku...).
Odhadovaná doba trvania 4 hodiny vrátane prestávky.
PROGRAM ŠKOLENIA
Endodoncia: Od základov k zručnosti
Téma teoretickej časti – Diagnostické postupy pre objektívne zhodnotenie budúceho úspechu ošetrenia, nutná príprava zuba pred ošetrením, základné fakty k anatómii kanálikového systému zubov a jeho zvláštnostiam, účinný výplach kanálikov, prechod od manuálnej k rotačnej endodoncii – čo je dôležité vedieť, vytvorenie kĺznej cesty, opracovanie komplikovaných kanálikov ‐ systém Pathfile a recipročný systém WaveOne, ProTaper NEXT, plnenie studenou a teplou gutaperčou (Thermafil a Gutacore), príčiny a dôsledky preplnenia kanálika.
Praktická časť – Každý účastník si na plastových bločkoch vyskúša opracovanie kanáliku systémom Pathfile a následne nástrojmi WaveOne. Komplikované kanáliky opracujeme nástrojmi ProTaper NEXT a následne ich zaplníme obturátormi s teplou gutaperčou.
V prípade záujmu o prácu na skutočnom zube je nutné priniesť si so sebou trepanovaný, no endodonticky intaktný, vyautoklávovaný zub.
Odhadovaná doba trvania 7 hodín.
PROGRAM ŠKOLENIA
Kompozitné rekonštrukcie vystužené sklenenými vláknami I.
Teoretická časť:
Indikácie pre sklené vlákna: vláknami vystužená konštrukcia vs. štandardná protetická rekonštrukcia (prípadne implantát)
Vlákna everStick: vlastnosti, postup spracovania, mechanizmus väzby vlákna na kompozitný materiál – technológia IPN
Použitie vláknami vystuženého kompozitu na:
– kompozitné mostíky zhotovené v jednom sedení
– estetické dlahy
Na prednáške budú prezentované kompletné postupy od zhotovenia konštrukcie zo sklených vlákien až po dokončenie a vyleštenie rekonštrukcie.
Príklady použitia, klinické výsledky
Ekonomické aspekty
Praktická časť
V praktickej časti si každý účastník vyskúša prácu so sklenými vláknami everStick na modeli. Predmetom praktickej časti je:
estetická dlaha
povrchovo kotvený frontálny alebo distálny mostík (priama technika)
Každý účastník si na modeli vyskúša celý postup práce od zhotovenia konštrukcie zo sklených vlákien everStick až po domodelovanie rekonštrukcie z kompozitu. Ako kompozit bude na školení použitý materiál Gradia.
Odhadovaná doba trvania 8 hodín vrátane prestávok.
PROGRAM ŠKOLENIA
Kompozitné rekonštrukcie vystužené sklenenými vláknami II.
Teoretická časť:
Vlákna everStick: vlastnosti, postup spracovania, mechanizmus väzby vlákna na kompozitný materiál – technológia IPN (v skratke)
Možnosti získania väzby na vyzretý spolymerizovaný kompozit /bude demonštrovaný presný postup adhezívneho kotvenia kompozitných a keramických prác, ktoré boli zhotovené na modeli (t. j. nepriamo) na zub/
Indikácie pre sklené vlákna:
– Endodoncia /postendodontické dostavby určené pod korunku v prednom a zadnom úseku, využite sklenných vláknach pri priamych postendodontických estetických rekonštrukciach kompozitom, moderné trendy postendodontických rekonštrukcií/
– Záchovná stomatológia /prevencia neošetritelných fraktúr zuba, nepriame výplne zhotovené na modeli/
– Protetika /náhrada stratených zubov v distálnom úseku – most na vláknach v premolárovej a molárovej oblasti zhotovený na modeli a následne vlepený do úst/
Na prednáške budú prezentované kompletné postupy od zhotovenia konštrukcie zo sklených vlákien až po dokončenie a vyleštenie rekonštrukcie.
Príklady použitia, klinické výsledky
Ekonomické aspekty
Praktická časť
V praktickej časti si každý účastník vyskúša prácu zo sklenými vláknami everStick na modeli. Predmetom praktickej časti je:
Zhotovenie na modeli postendodontickej dostavby frontálneho zuba
Onlay vystuženú sieťkou zo sklenných vlákien
Polopriamy most v distálnom úsek
Odhadovaná doba trvania 9 hodín vrátane prestávok.
PROGRAM ŠKOLENIA
Estetické kompozitné rekonštrukcie
Program školenia:
Oboznámenie sa so systémom a fyzikálnymi veličinami +-
Inhibičná vrstva
Väzba kompozitu na kompozit pri priamych a nepriamych postupoch
Možnosti priamej rekonštrukcie defektov chrupu kompozitmi
Možnosti nepriamej rekonštrukcie defektov chrupu (porovnanie výhod koruniek a inlay)
Výhody a nevýhody priamych a nepriamych postupov (čas, kontrakcia, možnosti polymerizácie, financie...)
Anatómia a estetické zásady
Príprava silikónového kľúča
Priame postupy (typy matríc v distálnom a front. úseku – bod kontaktu, spôsoby vrstvenia)
Charakterizácie výplní – spôsoby farbenia fisúr, vytvorenie praskliny, bielych škvŕn
Frontálny kompozit – praktický postup
Distálny kompozit – praktický postup
Odhadovaná doba trvania 9 hodín vrátane prestávok.
Copyright © 2015 DENTAPEX. All Rights Reserved.